Zlato a dvojité stříbro z mistrovství světa neslyšících v tenise

Český tým -  Kateřina Blaščíková, Veronika Grygarová, Jaroslav Šmédek ml, Jaroslav Šmédek st.
Český tým – Kateřina Blaščíková, Veronika Grygarová, Jaroslav Šmédek ml, Jaroslav Šmédek st.

Od 12. října do 19. října 2019 proběhlo Mistrovství světa neslyšících v tenise, které se konalo v tureckém městě Antalya. Za naši republiku reprezentovali naši členové Jaroslav Šmédek ml. a Kateřina Blaščíková. Oba se zúčastnili, jak své kategorie juniorů, tak i dospělých, dále v deblu mix juniorů i dospělých. Jako doprovod jim dělali Veronika Grygarová a Jaroslav Šmédek starší.

V kategorii dívek porazila v prvním kole Kateřina Blaščíková Rusku Dariu Sviatnenkovou 6:2 a 6:3, ale vzápětí ve čtvrtfinále prohrála s Britkou Phoebe Suthersovou 1:6 a 0:6.
V kategorii žen se zrodilo překvapení, v prvním kole nejdříve porazila Rusku Anastasiu Grinovou 6:1, 6:7(4) a 6:3, ve druhém kole pak slovenskou jedničku v žebříčku Janu Janošíkovou 6:3, 5:7 a 7:5, ale ve čtvrtfinále bohužel podlehla pozdější celkové vítězce Miye Kitaové z Japonska 1:6 a 1:6.

Velké šance jsme vkládali do Jaroslava Šmédka, celkového vítěze z letních deaflympijský her 2017 v tureckém Samsunu. V kategorii chlapců nedal nikomu šanci a získal titul mistra světa v juniorech. Jako jednička v žebříčku měl v prvním kole volno, ve čtvrtfinále nadělil dvojitého kanára Turkovi Hidayetovi Erenovi Kocaturkovi 6:0 a 6:0. V semifinále narazil na Izraelce Gabriela Lutskyho, se kterým si taky poradil v poměru 6:0 a 6:4. Ve finále si došel pro titul po boji s Angličanem Esahem Hayatem 7:6 a 6:4.

V kategorii mužů stačilo opravdu málo, aby usedl i na dospělý trůn, ale bohužel podlehl Indovi Prithvi Sekharovi. Nejdřív popořadě, v prvním kole se utkal s Izrealcem Gabrielem Lutskym 6:3 a 6:2, ve druhém kole s Američanem Alfrede Galveze Ballinasem 6:1 a 6:1, ve čtvrtfinále s Japoncem Naotem Oyamatsuem 6:3 a 6:2. V semifinále vyprovodil z kurtu v poměru 6:2 a 6:3 Němce Urse Breitenbergera, kterému ruply nervy. Ve finále už Jaroslav neměl tolik štěstí, udělal spoustu nevynucených chyb a prohrál s Indem Prithvi Sekharem 4:6 a 3:6.

Ve smíšené čtyřhře dospělých se jim moc nevedlo, v prvním kole porazili indický pár P. Dasharta Hamsabhavi a Shaik Jafreen v poměru 6:3 a 7:5, ale ve druhém kole podlehli německé deblové jedničce Urs Breitenberger a Heike Albrecht, pozdějším celkovým vítězům, 4:6 a 0:6.
V juniorské OPEN smíšené čtyřhře se jim vedlo, nejdříve porazili ruský pár Vladislav Abramov a Anastasia Lasitca 6:4 6:4, pak rusko-japonský pár Daria Sviatnenko a Kazaki Aihara 6:0 a 6:1. Ve finále bohužel po velkém boji podlehli britskému páru Esah Hayat a Phoebe Suthers 0:6, 7:6 a 7:10 a berou stříbro.

Jen pro zajímavost, Jaroslav Šmédek hrál v sobotu 3x finále (muži, junioři a mix) ve 40°C na přímém slunci, takový výkon se nevidí.

Katko a Jardo, jsme na vás pyšní a děkujeme za vaše výkony na mistrovství světa!