Mistrovství Evropy neslyšících v tenise – vezeme zlato a bronz

Na Krétě v lokalizaci Lyttos Beach Tennis Academy se konal 14. mistrovství Evropy neslyšících v tenise od 19. až 26. června 2021. I přes pandemické situace v Evropě Covid 19 šlo o rekordní účast zemí tenisové mistrovství Evropy neslyšících.

Za českou republiku se zúčastnili dva čeští reprezentanti, kteří mimo jsou ijsou i našimi členy SK Olympia Praha SPS . V kategorii muži se zúčastnil Jaroslav Šmédek a za ženy Kateřina Blaščíková. Oba hráči ještě spolu hráli v kategorii čtyřhru mix. V realizačním týmu byl po celou dobu turnaji k dispozici jejich reprezentační trenér Jaroslav Šmédek st. a funkcionář prezident ČSNS Ota Panský.

V prvním hracím dni 19. 6. 2021 měli naši reprezentanti volný los, tak měli čas na tréninkovou přípravu na následující den, kdy měli začít hrát první kolo čtyřhru v mixu.

Naši reprezentanti začali až ve druhém hracím dni 20. 6. 2021. Jejich zápasem začali čtyřhrou mixe proti nevyzpytatelnými mixu z Izraele. První zápas naši úspěšně vyhráli  v poměru 7:5/7:5. Přesto v každém setu prohrávali, ale dokázali vývoj zápasu otočit v našich prospěch.

Po Šmédkovi nastoupila naše Kateřina Blaščíková a její soupeřkou byla teprve patnáctiletá Yeva Flierko z Ukrajiny. Tenistka z Ukrajiny překvapivě vyhrála první set, ale naše reprezentantka zápas nakonec skvěle otočila 4:6/6:1/6:2.

23.6. 2021 naši hráli druhé kolo čtyřhry mixu proti slovenskému páru Janě Jánošíkové a Marianu Vacovi. Naši bez komplikací postoupili do semifinále v poměru 6:3/6:1

23.6. 2021 čtvrtfinále ženy i muži. Naši na svůj dvorec nastoupili ve stejnou dobu. Jako první z kurtu odešla naše reprezentantka a bohužel nezvládla na favorizovanou Němku Heike Albrecht. Nenašla na ni recept, jak by ji porazila. 1:6/1:6

Na jiném kurtu stále bojoval náš reprezentant a jeho nebezpečným protivníkem byl Mario Kargl z Rakouska. Kargl vyhrál první set v tiebreaku. Šmédek musel změnit taktiku a zápas naštěstí otočil ve svůj prospěch a postoupil do semifinále. 6:7(2)/6:3/6:3

24.6. 2021 semifinále čtyřhry mix česká republika utkala proti německému páru Heike Albrecht a Urs Breitenberger. Německá dvojice byla favorizovaná, ale český pár dokázala Němce silně potrápit. První set vyhráli překvapivě naši, ve druhém setu se Německý pár vzpamatoval a vyrovnali na 1:1 na sety. Třetí set následoval supertiebreak. Tam už to bylo o štěstí. Naši bohužel neproměnili mečbol a zápas nakonec prohráli. 6:4/3:6/10:12

25.6. 2021 semifinálový den a v něm hrál i náš reprezentant Jaroslav Šmédek. Jeho protějškem byl Němec Urs Breitenberger, se kterým den předtím s ním prohrál mixe. Tu porážku mu Jarda v singlu oplatil a postoupil do finále! 6:3/6:2

26.6. 2021 poslední den a to finále. Do finále se dostala nasazená jednička a první hráč neslyšících tenistů na světě Jaroslav Šmédek a jeho soupeřem se stal třetí nasazený a pátý hráč neslyšících na světě Gabor Mathe z Maďarska. Finálový zápas byl třísetový. První set vyhrál bezlítostně Maďar nadělil Šmédkovi kanára, ale zbytek zápasu dotáhl do vítězného konce český reprezentant a stal se úřadujícím mistrem Evropy neslyšících v tenise. Gratulujeme! 0:6/6:3/6:3

Posledním zápasem našich reprezentantů byl ještě boj o třetí místo v mixu. Český pár se utkala proti francouzskému dvojici Marine Beney a Samuel Sazaux. Třetí místo nakonec získal český pár, kteří zvítězili až v rozhodujícím supertiebreaku. Gratulace! 4:6/6:3/10:7