Dojmy našich mladých golfistů z Deaflympiády v Brazílii 2022

Turnaj v golfu se odehrál ve dnech 7.-11. května. Golfové hřiště se nacházelo zhruba 40 minut autobusem od deaflympijského centra a bylo velmi dobře připravené, a to i přes časté dešťové přeháňky. Terén byl velmi náročný a kopcovitý a splňoval tedy předpoklady pro těžké a zajímavé hřiště. Zajímavé bylo i to, že hřiště mělo pouze 9 jamek (místo běžných 18) a každá jamka se tak hrála dvakrát. Velmi příjemná byla i atmosféra mezi hráči, všichni byli vzájemně ohleduplní a turnaj si užívali. První dva dny se hrály 2. kola na rány. Podle pořadí z těchto kol se pak vytvořil pavouk (netypický systém turnaje).

Patnáctiletý Richard Pavel je nejmladším členem letošní české deaflympijské výpravy a zároveň i nejmladším hráčem na golfovém turnaji. Po 1. kole byl Ríša na skvělém 4. místě s výsledkem +6/77. Druhý den ve 2. kole zahrál +12/83 a umístil se tak na 6. místě z 21 závodníků (do osmifinále postupovalo 16). Ve čtvrtfinále nastoupil proti hráči z 11. místa kvalifikace, kterým byl Jihoafričan Touzard. Ríša ho v jamkovce vyřadil a postoupil do čtvrtfinále. Tam proti němu nastoupil Kanaďan Bowie, u kterého se ukázala síla zkušeností (ve finále získal stříbro) a Ríšu porazil. Ríša tak na turnaji skončil na děleném 5.-8. místě. Velká spokojenost, nasbíral jsem hodně zkušeností do další Deaflympiády, kde chci bojovat o medaili,“ řekl o svém turnajovém působení Ríša.

Zuzana Lesse byla po 1. kole na 7. místě s výsledkem +26/97. I v druhém kole Zuzka zahrála 97 ran a se součtem 194 si 7. místo si udržela. Postoupila tak do čtvrtfinále (postupovalo 8 z 10 účastnic), ve kterém se potkala s Američankou Johnson (v kvalifikaci na 2. místě). Bylo rozhodnuto na 13. jamce, Američanka byla lepší (ve finále získala stříbrnou medaili) a Zuzka se tak s Deaflympiádou rozloučila na konečném 7. místě.  První místo získala profesionální hráčka z Indie – Diksha Dagar. Jsem nadšená z přátelského prostředí Deaflympiády. Získala jsem spoustu zkušeností jak herních, tak komunikačních (ve znakovém jazyce i angličtině). Odvážím si velkou motivaci do mé další sportovní kariéry a mnoho kontaktů na zahraniční golfisty. Budu na sobě makat, abych mohla v budoucnu opět reprezentovat Českou republiku,“ řekla o Deaflympiádě Zuzka.

Ríša i Zuzka předvedli skvělý výkon, hlavně Ríša v 1. kole kvalifikace zahrál nad své možnosti. Oba nasbírali spoustu kontaktů i zkušeností. Jelikož jsou oba mladí, mají před sebou perspektivní budoucnost a snad i další šance na zisk medaile na Deaflympiádě. :-)