Deaflympiáda – beachvolejbal play off

V pondělí 9.5. měli muži CZE2 (Žídek, Skopový) odehrát „lucky loser“ zápas o postup mezi nejlepších 12 týmů turnaje proti Japonsku (JPN1). Jelikož se japonská výprava potýká s covidem, hráči na turnaj nedorazili a Češi tak vyhráli kontumačně 2:0. První zápas po skupinové části tak odehráli až v úterý 10.5., kde v osmifinále nastoupili proti týmu z Německa (GER2). V prvním setu ztratili vlastními chybami velký bodový náskok a v koncovce Němcům podlehli 19:21. V druhém setu už se nakupilo více chyb a naši prohráli 11:21. S turnajem se tak dvojice loučí na děleném 9.-12. místě.

Mladší dvojice CZE1 (Žídek, Bambas) začali playoff vítězně 10.5. zápasem proti Estonsku (EST), ve kterém si vybojovali postup do nejlepší osmičky hladce se stavem 2:0 (21:10, 21:14). Do zápasu o semifinále byl k nim nalosován Írán (IRI). Tento zápas se hrál 11.5. Na začátku prvního setu kluci vedli o 5 bodů, tento bodový náskok však ztratili. Ve velmi vyrovnané koncovce rozhodčí špatně zapískal balon a set končil prohrou našich 20:22. V druhém setu naši ztráceli na Íránce hodně bodů, v půlce setu se ale dokázali nakopnout a dotáhnout. I zde byl sporně zapískaný balon od rozhodčího. Íránci pak nezaváhali a set skončil jejich výhrou 17:21. Kluci tak hráli ještě odpoledne další zápas proti Rakousku (AUT) o to, zda budou hrát další den o 5.-6. místo, nebo o 7.-8. místo. Tento zápas byl v většinu času jejich režii a vyhráli 2:0 (21:13, 21:15). V zápase o 5.-6. místo nastoupili CZE proti Finům (FIN) s jasným cílem získat 5. místo. Domluvená taktika jim fungovala a vyhráli 2:0 (21:19 a 21:18). Po smolně prohraném čtvrtfinále se kluci dokázali zvednout a zabojovat o nejlepší možné umístění – na Deaflympiádě tedy skončili na 5. místě.

Ženy CZE odehrály ve středu 11.5. zápas s Kanadou o semifinále. I přes větší množství nevynucených chyb v prvním setu dokázaly vyhrát 21:16. V druhém setu už pak Kanaďanky nedokázaly přijmout kvalitní servis našich hráček a skóre bylo 21:4. V semifinále ženy CZE nastoupily proti suverénní UKR2. Přesto, že se zápas vyvíjel lépe než ten ve skupině proti stejnému týmu a ženy se ze začátku setu vždy držely, Ukrajinky nedělaly chyby a zápas po právu vyhrály 2:0 (český tým tedy prohrál 0:2 – 13:21 a 9:21). Další den, v pátek 13., ženy nastoupily do souboje o bronz proti týmu z Litvy, se kterým ve skupině hrály velmi vyrovnaný zápas. Bohužel v tomto zápase nedokázaly Litvu porazit a skončily tak s nepopulární „bramborovou“ medailí po prohře 0:2 (9:21, 11:21).