Dva naši členové přinesli z Deaflympiády dvě zlaté medaile

V červenci letošního roku byla velkolepě zahájena 23. letní Deaflympiáda v tureckém městě Samsun. Pro sportovní klub Olympia Praha bylo velkou ctí, že tyto hry reprezentovali také její členové, a to deset sportovců. Z atletiky Lenka Matoušková, Jakub Nosek, beach volejbalu Oldřiška Žídková, Ivana Votípková, Jan Žídek a Václav Boček, orientačního běhu Anna Formánková, stolního tenisu Roman Matouš a tenisu Jaroslav Šmédek a Vít Procházka. A dva z těchto sportovců vybojovali krásné zlaté medaile.

turecko_2

Lenka Matoušková dokázala ve své oblíbené disciplíně v disku ulovit zlatou příčku a hodem 47,95 metrů dokonce vytvořila nový deaflympijský rekordA byl to závod napínavý. Lenka totiž vedla pět kol a v šestém pokusu ji přehodila závodnice z Litvy. Posledním hodem pak Lenka litevskou závodnici přehodila. Ve vrhu koulí si vytvořila nový osobní rekord výkonem 12,65m, na bronzovou medaili to ale nestačilo.

Disk

patnáctiletého Jaroslava Šmédka, nejmladšího člena deaflympijské výpravy, jistě nikdo jeho soupeřů ze začátku nehádal, že by je mohl ohrozit. Ale česká výprava věděla, že je Jarda velmi talentovaný tenista. Když začal v zápasech hladce porážet tenisty, začali z něho mít respekt. Ve finále pak porazil 6:1, 7:5 Ekvádorce Andrese Sebastiana Vásqueze a Jaroslav Šmédek se radoval ze zlaté medaile. Jistě o něm ještě mnohokrát uslyšíme.

Tenis

jak se umístili ostatní členové SK Olympia? Atlet Jakub Nosek se umístil v dálce na 4.místě, i když po úvodní sérii dálkařů se dělil o první místo s Rusem, ale pak už se mu nedařilo. V desetiboji Jakub Nosek ze zdravotních důvodů předčasně odstoupil.

Dálka

Beachvolejbalistky Oldřiška Žídková a Ivana Votípková si vybojovaly sedmé místo v náročné konkurenci 17 dvojic z celého světa. A zajistily si tak postup na další letní Deaflympiádu za 4 roky. I mužský pár Jan Žídek a Václav Boček obsadili sedmé místo konkurenci 22 dvojic.

Beach

A Anna Formánková? Pro ni byla Deaflympiáda premiérou. Zúčastnila se tří závodů. V prvním závodě v krátkém sprintu obsadila juniorská mistryně Evropy v orientačním běhu neslyšících v těžké konkurenci jedenácté místo. V závodu ve střední trati za úmorného vedra mezi ostnatými akáty doběhla pro desáté místo. Ten poslední nejdelší předčasně ukončila.

Orientační běh

V tenisu závodil také náš člen, Vít Procházka, který prohrál již v 1. kole v konkurenci 42 tenistů. S Jaroslavem Šmédkem si také zkusili čtyřhru, kde hned v 1. kole vypadli z 18 párů. Ve stolním tenise závodil náš Roman Matouš, ze skupiny ale nepostoupil.

Náš klub SK Olympia Praha SPS může být patřičně hrdý na své členy. Nejenom na ty, co vyhráli medaili, ale i na ty, kteří na Deaflympiádě závodili. Není přece důležité závody vyhrát, ale zúčastnit se a reprezentovat svou zemi nejlépe, jak umí.

Zdroj: SK Olympia Praha, ČSNS, Paralympic.cz